wtorek, 30 marca 2021

#nowości_NPRCZ_5

NPRCZ - nowości
przeznaczone dla uczniów klas 4-8 (cz.5)

 Beręsewicz P., „Poczet psujów polskich”. Jeżeli niczego jeszcze w życiu nie zepsuliście, raczej nie zrozumiecie tej książki. Jeśli natomiast zdarzyło wam się już kiedyś coś połamać, potłuc, podrzeć, skrzywić, pociąć, skasować, utopić, wgnieść, urwać, przedziurawić, spalić, zdekompletować lub zarysować - to będzie lektura dla was! Każdego dnia na całym świecie wynalazcy pracują nad tym, by nowe pokolenia psujów miały nowe rzeczy do psucia. Smartfony, tablety, laptopy - to gratka dla zręcznych paluszków dzisiejszych małych psujów. A co i w jaki sposób psuli nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie? Co przyszłym psujom szykują do psucia naukowcy i konstruktorzy? Przeczytajcie sami, nie chcę wam psuć zabawy. 
Koper S., „Sekretne życie autorów lektur szkolnych". Któż nie lubi odkrywać tajemnic? Bawić się w detektywa, odsłaniającego sekrety spowite mgłą zapomnienia albo celowo ukryte ludzką ręką. A jeśli te tajemnice dotyczą osób postawionych przez historię literatury na piedestale, to dreszczyk emocji z pewnością będzie jeszcze większy .
„Sprytni Słowianie. Horrrendalna historia Polski" to doskonały sposób, aby zainteresować historią młodszych czytelników. Nieszablonowe podejście do tematu, swobodny i prosty język oraz wyjątkowy humor wciągną każdego czytelnika, niezależnie od wieku. Zabawne ilustracje autorstwa Jędrzeja Łanieckiego sprawią, że wiedza sama będzie wskakiwać do głowy. Na stronach książki znaleźć można odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego drapano chorych?  Jaka panowała moda wśród eleganckich Słowian? Jak prowadzone były wojny.    „Grożni rycerze w ponurych zamczyskach”, Strrrasznie ponura historia groźnych rycerzy. Na pewno nie wiesz: Co szambelan ma wspólnego z szambem? Dlaczego pewien zbzikowany rycerz odciął sobie palec?Dzięki tej książce przeniesiesz się w czasy, w których rycerze od zmierzchu do świtu tłukli się za pomocą dziwacznej broni [..]„Strrraszna historia” to seria dla ludzi o mocnych nerwach i sporym poczuciu humoru!      
Nesteruk M., Fabianowska M., „Dynamiczna dynastia Jagiellonów". Miewasz sny o potędze? Marzysz o władaniu ogromnym państwem, które rozciąga się od morza skutego lodem do morza o ciepłych falach? Jeśli tak, musisz mieć w sobie kroplę jagiellońskiej krwi! Dzięki tej książce poznasz od podszewki dynastyczne knowania, trafi Ci się okazja, żeby poszukać kamienia filozoficznego, a może nawet awansujesz na nadwornego błazna i będziesz mógł kpić, z kogo się da.
 Drewniak W., „I śmieszno, i straszno-PRL
" „Historia bez Cenzury" powraca! Jeśli myślicie, że rozładowana bateria w smartfonie to problem, przeczytajcie, jak hardcore’owo mieli Wasi rodzice! Ostrzeżenie! Książka zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci oraz kontrowersyjne skróty myślowe. Jeśli jest to dla Ciebie poważny problem, zrezygnuj z dalszego czytania… chociaż pewnie będziesz żałować. Komuniści mówili im, co mają robić i myśleć. Co więc robili? No właśnie, i tak nie było nic do roboty. Na wakacje nie wyjedziesz, jeśli tata nie wylosował talonu, by móc kupić malucha. W domu nuda – dwa kanały w telewizji i na każdym kłamią. Czasem bajka – o misiach, zającach, Rumcajsach, no błagam! Na ulicach agenci SB i milicja z pałami. Kolejki po wszystko, a w sklepach pusto. To o co chodzi?! Czemu tak wiele osób wspomina Polskę Ludową z łezką w oku?!Przeczytaj, to zrozumiesz.
 
Tutaj przedstawiamy kolejne 12 pozycji, do których warto zaglądnąć. Jeśli jesteś zaiteresowany/na,  to:
   

 
„Odkrywcy kontynentów". Pozycja dla dzieci 7-9-letnich o wielkich odkryciach ważnych dla dziejów świata. Tym razem poznajemy historię największych odkryć geograficznych dokonywanych pod żaglami. Opowieść o Marco Polo, Vasco da Gamie, Krzysztofie Kolumbie, Ferdynandzie Magellanie, Jamesie Cooku i wielu innych, którzy ryzykując własne życie, nie bacząc na niedogodności, odkrywają nowe szlaki i kontynenty.
„Życie w średniowiecznym mieście". Zanurz się w świat średniowiecznego miasta i poznaj jego życie od podszewki. Co ludzie robili w kościele? A co w budynku pod szyldem z jednorożcem? Jak lekarze traktowali swoich pacjentów? Czym zajmowali się średniowieczni studenci? Jak działały sądy? Czemu małżonkowie trzymali bieliznę pod poduszką? Frances i Joseph Gies znowu udowadniają, że średniowiecze to fascynująca epoka!
Maciejewska B., Maciorowski M., „Władcy Polski" to historie królów i książąt polskich od czasów najdawniejszych do ostatniego króla Stanisława Augusta w zupełnie nowej odsłonie. Nie aspiruje do roli dzieła naukowego, choć dzięki naukowcom powstała. Z rozmów z wybitnymi historykami wyłania się opowieść, która łączy cechy historycznej gawędy i solidnej porcji wiedzy dla każdego.
Pilich M., Pilich P., „Wielcy polscy podróżnicy”. Publikacja przybliża sylwetki ponad 30 polskich podróżników, począwszy od żyjącego w XIII wieku Benedykta Polaka uznawanego za pierwszego polskiego podróżnika i prekursora polskiej geografii do profesora Ryszarda Wiktora Schramma - wybitnego biochemika, polarnika i alpinisty. Co ciekawe z przytoczonych w książce biografii wyłania się obraz podróżnika w nieco innym, niewspółczesnym znaczeniu. Wymienieni podróżnicy byli niekiedy pierwszymi ludźmi, którzy w ogóle pojawili się w danym miejscu lub którzy dotarli do jeszcze niepoznanych plemion, czasem by wbrew grożącemu im niebezpieczeństwu poznać ich kulturę, sposób życia i otaczające ich bogactwo przyrody.
Puchalska J., „Polki, które zadziwiły świat". Poznajemy trzynaście niezwykłych Polek. Wymieńmy choć kilka. Izabela Czartoryska, wielka dama epoki rokoka i oświecenia podbiła salony całej Europy, a z jej zamiłowań kolekcjonerskich powstało pierwsze w Polsce muzeum. Regina Pilsztyn była pierwszą w Polce kobietą, która oficjalnie utrzymywała się z wykonywania zawodu lekarza, swoją praktykę prowadziła głównie w Stambule. Alicja Dorabialska, fizykochemik, rozwinęła badania w dziedzinie energetyki przemian jądrowych, jakiś czas pracowała w paryskim laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie. Sprawdź jakie jeszcze inne nazwiska pojawiają się w tej publikacji.
Malmon A., Piquemal M., "Bajki filozoficzne". 60 bajek i przypowieści zaczerpniętych z filozofii zachodniej, mądrości Wschodu, mitologii. Do każdej dołączyliśmy komentarz, który wprowadzi Cię do pracowni filozofa.. A tam... Możesz wykroczyć poza dosłowne znaczenie bajki, możesz stawiać pytania i szukać odpowiedzi, możesz dyskutować z rodzicami, nauczycielami, kolegami. Jaki jest sens życia? Czym jest prawda? Czym dobro? Jaka jest cena wolności? Możesz poznać greckich filozofów Diogenesa i Sokratesa, przeczytać bajkę Schopenhauera, poznać opowieści z dalekich Chin i Persji.
Bradley K., '"Wojna, która ocaliła mi życie".
Dziesięcioletnia Ada całe swoje życie spędziła zamknięta w jednopokojowym mieszkaniu. Jej matka tak bardzo wstydzi się zdeformowanej stopy córki, że trzyma dziewczynkę w izolacji. Kiedy więc młodszy brat Ady, Jamie, ma zostać ewakuowany z Londynu, by schronić się przed wojną, dziewczynka nie zwleka ani chwili: ucieka z domu, by wyruszyć w podróż razem z nim.Ta pełna subtelności, przejmująca i barwna opowieść, której akcja rozgrywa się w Anglii czasów wojny, sprawi, że czytelnicy w wieku od 10 do 14 lat będą martwić się potknięciami Ady i cieszyć się do łez z jej zwycięstw. – The Wall Street Journal.
Tashjian J., „Moje życie jako Youtuber"; "Moje życie jako gracz". Derek Fallon w końcu znalazł coś ekscytującego wśród szkolnej nudy - zajęcia dodatkowe z tworzenia filmów! Wraz ze swoimi przyjaciółmi - Carly, Mattem i Umberto - nie może się doczekać stworzenia własnej serii na YouTube. Wkrótce jednak okazuje się, że bycie gwiazdą na YouTube to znacznie więcej pracy... Do akcji będzie trzeba włączyć Franka. Jest tylko jeden problem – Frank jest małpą.Oto kolejna śmieszna i pełna zwrotów akcji powieść z uwielbianej serii „Moje życie jako...” Janet Tashijan z komiksowymi ilustracjami jej syna Jake’a. Jeśli nie znacie jeszcze przygód Dereka Fallona – możecie zacząć od dowolnej części cyklu. 
 "Tytus Romek i A'Tomek księga XXIX Tytus piernikarzem". Kolejne tomy zwariowanych przygód najsłynniejszej małpy polskiego komiksu. Tytus nadal nie ustaje w próbach uczłowieczania się. Papcio Chmiel umiejętnie wprowadza Tytusa i jego przyjaciół we współczesny świat.
Nancy Springer , "Enola Holmes". Pełna przygód, zagadek kryminalnych i szyfrów opowieść dla dzieci i młodzieży! Komiksowa adaptacja serii powieści Nancy Springer o śledztwach Enoli Holmes, młodszej siostry słynnego detektywa Sherlocka i wysokiego urzędnika rządu brytyjskiego Mycrofta. Koniec XIX wieku, wiktoriańska Anglia. W dniu czternastych urodzin Enoli znika jej mama, która wśród okolicznych mieszkańców ma opinię ekscentryczki. Nastolatka rozpoczyna poszukiwania, a jednocześnie wzywa z Londynu obu braci.
„Twierdza tyrana"
. Pierwsza pełna kolorowa edycja kosmicznych przygód Kajtka i Koka! Komiks Janusza Christy w fascynujący sposób opowiada o przygodach tytułowych bohaterów uczestniczących w eksperymencie profesora Kosmosika. Zwariowany naukowiec wysyła ich do gwiazdozbioru Oriona. W trakcie ekspedycji przyjaciele poznają mieszkańców odległych planet i ich zadziwiające zwyczaje, przeżywają niezwykłe i ryzykowne przygody, popadają w liczne tarapaty, ale zawsze pozostają pełnymi humoru i optymizmu chłopakami z Ziemi.

"Wojownicy. Manga. Tom 3. Tygrysia gwiazda i Sasza. Szukając schronienia" to kolejna komiksowa część z cyklu "Wojownicy" autorstwa Erin Hunter z ilustracjami Dana Jolleya. Cykl o magicznym świecie kotów podbił serca młodych czytelników na całym świecie. Zachwyci nie tylko miłośników zwierząt, ale również fanów literackiej fantastyki oraz science-fiction. Sprawdzi się znakomicie także jako lektura dla pasjonatów komiksów.

  (Wszystkie opisy książek i niektóre zdjęcia okładek pochodzą z: https://lubimyczytac.pl/)