wtorek, 23 marca 2021

#nowości_NPRCZ_2


 NPRCZ - nowości
przeznaczone dla uczniów klas 4-8 (cz.2)

Barnhill Kelly "Dziewczynka, która wypiła księżyc". Bestseller "New York Timesa", nagrodzony prestiżowym Medalem Johna Nebery’ego za wybitny wkład w amerykańską literaturę dziecięcą. Od wieków mieszkańcy Protektoratu wierzą, że pobliski las zamieszkuje okrutna wiedźma, której gniew obłaskawić może tylko najmłodszy mieszkaniec osady złożony w ofierze złej czarownicy. Przepięknie napisana fantazja o dziewczynce, która otrzymuje niezwykłe magiczne moce, po tym, jak wiedźma Xan karmi ją blaskiem księżyca.

Nina to dziewczynka z Szóstego Księżyca, która walczy ze złem, wykorzystując swoje alchemiczne zdolności. Ma wiernych przyjaciół i razem z nimi staje do walki o przywrócenie harmonii we Wszechświecie. Saga o Ninie autorstwa Moony Witcher jest wielkim sukcesem wydawniczym została przetłumaczona i wydana w trzydziestu krajach. Niezwykli bohaterowie wciąż zyskują sympatię dzieci na całym świecie.

"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" to nowa, oryginalna opowieść inspirowana podręcznikiem dla uczniów Hogwartu autorstwa Newta Skamandera. J.K. Rowling, autorka bestsellerowej, uwielbianej na całym świecie serii o Harrym Potterze, tym razem debiutuje w roli scenarzystki filmowej. Jest to epicka, pełna przygód opowieść w najlepszym wydaniu, fantastyczna galeria niesamowitych postaci i magicznych stworzeń.

"Realny świat" opowiada historię chłopca o imieniu Ware, który czuje się nieakceptowany w społeczeństwie. Jest po prostu "inny". Ware z utęsknieniem oczekuje wakacji, podczas których będzie mógł do woli marzyć i rozmyślać o bajkowym świecie. Niestety - rodzice postanawiają zapisać go na znienawidzoną półkolonię, podczas której będą odbywać się zajęcia dla "normalnych" dzieci. Autorka książki, Sara Pannypacker pokazuje, że bycie normalnym w społeczeństwie to po prostu bycie sobą. Nie warto nosić maski i udawać kogoś, kim się nie jest i nie będzie. Takie życie jest nie tylko wyjątkowo trudne, ale także? nudne. Wystarczy postępować w zgodzie z własnym sumieniem i nie przejmować się spojrzeniami innych. 
 "Pralnia pierza" to pozycja zaskakująca, zabawna, poruszająca ważne tematy. Mońka to uparta, niedostępna i trudna dziewczynka. W Cygance jest zakochany Jędrzej, który za nic się nie poddaje i za wszelką cenę chce jej pomóc. Braian natomiast nie ma pieniędzy. Musi pracować, aby je zdobyć. Jednak wybór należy do niego. Czy zacznie w końcu pracę? Jest jeszcze Brygida. Dziewczynka nie lubi przemocy i nie zgadza się na nią w swojej szkole. Chce podjąć próbę i ją zwalczyć. Czy uda jej się znaleźć skuteczny sposób? Wszyscy ci bohaterowie to młodzi ludzie. Opowiadania o tolerancji, otwartości, potrzebie tworzenia więzi społecznych, umiejętności pokonywania uprzedzeń, zaufaniu, odwadze cywilnej i poczuciu, że mamy wpływ na nasze otoczenie przez działanie. 
 „Walenty i spółka- dietetyczny kryminał” - Pierwsza na rynku edukacyjna seria kryminalno-dietetyczna dla dzieci. Śledząc losy Walentego Węglowodana, Wery Wody, Tęgomira Tłuszcza, Balbiny i Błażeja Białko czytelnicy poznają zasady zdrowego odżywiania. Na zwyczajnym osiedlu stoi sobie sklep spożywczy, a w tym sklepie mieszkają Walenty Węglowodan, Tęgomir Tłuszcz i Błażej Białko. Pewnego dnia z niespodziewaną wizytą zjawia się mężczyzna z czarnym wąsem. Odtąd życie Walentego i jego przyjaciół zmienia się.W kolejnych częściach czytelnicy wraz z bohaterami ruszą w podróż dookoła świata, by sprawdzić, co się jada na innych kontynentach, zbudują piramidę zdrowego żywienia, poszukają witamin i nie tylko... Humor i wartka akcja gwarantują ciekawą lekturę i dobrą zabawę.

Dawid i Larisa
to świetnie skonstruowane, trzymające w napięciu historie, w których wątek detektywistyczno-przygodowy prowokuje do refleksji nad współczesnym światem i mechanizmami jego funkcjonowania. Bohaterowie, uwikłani w skomplikowane intrygi, zmuszeni są do postawienia sobie pytań dotyczących ludzkiej egzystencji. Ciekawe tło przygód nastolatków Dawida i Larisy stanowi problematyka popularnonaukowa, np. eksperymenty genetyczne czy ekologia.
 Ostrowska E., "Mama, Kaśka ja i gangsterzy"; "Babcia, my i gangsterzy." Co łączy czternastoletnią Karolinę i jej zwariowaną babcię z mafią narkotykową? Co tak naprawdę wydarzyło się na Wyspie Przemytników? No i dlaczego Karolina uwielbia straszyć swojego brata bliźniaka? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania, setnie się ubawić lub poprawić sobie humor to koniecznie przeczytaj historię o zabawnych przygodach sympatycznych bliźniaków, ich babci, mamy i cioci
.„Pamiętnik Jedynaczki”. Pamiętacie Paulinę Kozińską - trzynastoletnią dziewczynę, która chciałaby mieć rodzeństwo i marzy o psie? Chcecie poznać jej dalsze losy? Przeczytajcie koniecznie drugą część Pamiętnika. Życie Pauliny nadal pełne jest niespodzianek. Jedynaczka nie może narzekać na nudę. Wprawdzie nie ma już problemów z matematyką, tajemniczy wielbiciel staje się jej... hmmm... można powiedzieć – chłopakiem.

  (Wszystkie opisy książek pochodzą z: https://lubimyczytac.pl/)