środa, 14 kwietnia 2021

#ostatnienowości_NPRCZ

To już ostatnia prezentacja nowości zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przedstawiamy w niej książki przeznaczone dla młodzieży, tej trochę młodszej i starszej oraz dla tych wszystkich, którzy jeszcze dla siebie nic nie znaleźli.

Tyrmand L., " Dziennik 1954".
W książce tej jest wszystko, czego można chcieć się dowiedzieć o życiu w socjalizmie. Oczywiście życiu inteligenta. A szczególnie inteligenta warszawiaka. Na kartach Dziennika 1954 spotkamy Herberta, Jasienicę, Kisiela, Turowicza, by wspomnieć tylko tych, których wspominać warto. Poznajemy też prozę i poezję bytowania młodego pisarza, świetnego obserwatora, znakomitego stylisty, którego wkrótce pozbyto się z Polski na stałe. Sam Tyrmand pisze o Dzienniku tak: Tak, chodzi o świadectwo dla samego siebie, o wystawienie świadectwa memu życiu, moim pragnieniom i myślom, mojej epoce, z którą jestem związany nieskończonością węzłów. Ma to być świadectwo z pierwszej ręki, złożone przez stosunkowo najlepiej zorientowanego w danej sprawie świadka.

Myśliwski W., "Traktat o łuskaniu fasoli". Narrator w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza dokonuje bilansu całego życia. W jakim stopniu sam wpłynął na swój los, a jak bardzo ukształtowały go traumatyczne doznania z dzieciństwa i zakręty polskiej historii? Powieść Myśliwskiego to swoista medytacja nad rolą przeznaczenia i przypadku w ludzkim życiu. Piękna, mądra książka, do której chce się powracać.

Borges, "Alef". To zbiór opowiadań argentyńskiego wieszcza. Tematem jest wszystko. Osiami fabularnymi- wszystkie historie świata. Motywem- to co tylko chcesz. Każde słowo zawiera w sobie wszechświat, jak sam Borges to ujął w jednym z opowiadań. Największą zaletą Borgesa jest wielorakość interpretacji; niejednoznaczność i jednoznaczność zarazem; styl narracji. "Fikcje" Każde opowiadanie Borgesa jest obietnicą i – jak każda obietnica – budzi nadzieję, a zarazem wywołuje zwątpienie. Żaden inny pisarz w całej literackiej historii świata i światowej historii literatury nie potrafił z równą łatwością mamić czytelników rozkosznymi wizjami raju przyjmującego postać nieskończonej biblioteki, w której jest miejsce dla wszystkich tekstów, czyli wszystkich istnień.

Następne pozycje to książki, między innymi, takich autorów jak: Jacka Dukaja, Olgi Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka, Ryszarda Kapuścińskiego, Mariusza Szczygła, Szczepana Twardocha oraz powieści dla młodzieży także o tematyce psychologicznej... i wiele innych....Jeśli znalazłaś/eś coś dla siebie to zaglądnij tutaj i...
           

Dukaj J., "Katedra". Coś lub ktoś wpływa na kod żywokrystu Katedry i trajektorię roju planetoid. Wysłany na Izmiraidy ksiądz Pierre Lavone ma rozstrzygnąć kwestię świętości i cudów Izmira Predú oraz odkryć tajemnicę Izmiraid – zanim planetoidy razem z Katedrą przepadną na wieczność w pustce międzygwiezdnej...Na podstawie opowiadania Jacka Dukaja powstał film Tomasza Bagińskiego nominowany do Oscara. Ale znana oscarowa animacja pokazuje jedynie ostatnie sceny, dlatego warto przeczytać książkę, aby samemu spróbować rozwikłać tajemnice planetoid, Katedry i żywokrystu.

Tokarczuk O., „Profesor Andrews w Warszawie" i "Wyspa” to dwa opowiadania z tomu „Gra na wielu bębenkach”. Obecnie są one też dostępne jako osobna książka. Oba opowiadania wiąże powtarzający się w nich motyw zagubienia i osamotnienia. Olga Tokarczuk prezentuje czytelnikom opowiadania, które przedstawiają dwie różne historie. Z pozoru są one inne, ale mają wiele punktów wspólnych. W obydwu autorka przedstawia bohaterów, którzy znajdują się w nieprzewidzianych okolicznościach. Nagle wszystko, co znali, znika. Zostają więc zmuszeni do tego, aby polegać tylko na sobie. Profesor Andrews znajduje się co prawda wśród ludzi, ale nie rozumie tego, co widzi, ani nie potrafi porozumiewać się z innymi osobami. Natomiast rozbitek z „Wyspy” nagle zostaje sam i nikt nie jest w stanie mu pomóc.

„Opowieści niezwykłe", wybitnego pisarza i poety epoki romantyzmu Edgarda Alana Poe należą do ścisłego kanonu literatury amerykańskiej i światowej. W wyborze znajduje się trzynaście najwybitniejszych i najbardziej charakterystycznych opowiadań tego twórcy - prekursora kryminału i horroru - w których czytelnik odnajdzie magnetyzujący klimat napięcia i grozy. W skład zbioru wchodzą: William Wilson, Bies przewrotności, Serce oskarżycielem, Portret owalny, Ligeja, Berenice, Zagłada domu Usherów, Co zaszło w wypadku M. Valdemara?, Czarny kot, Rękopis znaleziony w butelce, Studnia i wahadło, Zabójstwo przy rue Morgue oraz Król Mór.

W “Roku 1984” George Orwell wyraził swój niepokój wobec konsekwencji działań państw totalitarnych. "Rok 1984" to antyutopia, w której opisana jest wizja niedalekiej przyszłości (powieść powstała w 1949 roku). Społeczeństwo dzieli się na trzy klasy społeczne, z których najmniej uprzywilejowani są prole (biedna klasa pracująca), a najbardziej funkcjonariusze państwowi. Gdzieś pośrodku znajdują się członkowie partii i urzędnicy, którzy mają przywilej mieszkania w czystych pomieszczeniach, otrzymują rozsądne porcje żywieniowe, ale za to pozostają pod nieustanną kontrolą władz. Atwood M., "Penelopiada" wywraca homerycki wizerunek Odysa. Atwood pokazuje świat mitycznych wydarzeń z perspektywy Penelopy, oszukiwanej przez lata żony bohatera. Ten okazuje się zakłamanym kobieciarzem, Helena zadufaną w sobie kokietką, dwór zbiorowiskiem postaci o podejrzanych charakterach. Penelopa nie oszczędza także siebie jej historia, legendarna wierność i posłuszeństwo

Stasiuk A., "Opowieści galicyjskie". Balladowa opowieść o Galicji, jej mieszkańcach i duchach. Na podstawie „Opowieści...” powstał film fabularny w reżyserii Dariusza Jabłońskiego.  

Nowakowski M., "Książe nocy". Wybór czterdziestu najlepszych opowiadań jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, mistrza krótkich form, Marka Nowakowskiego, zebranych w jednym tomie. Wśród nich są między innymi Książę Nocy, Benek Kwiaciarz, Wesele raz jeszcze!, Kwadratowy, Górą Edek, Piorunek.

 Kapuściński R., „Podróże z Herodotem" są wśród prac Ryszarda Kapuścińskiego tekstem wyjątkowym. Autor wraca wspomnieniami do swoich pierwszych zagranicznych wypraw reporterskich w latach 50. i 60. XX wieku, a wątek ten przeplata rozważaniami – o charakterze historycznym, społecznym i antropologicznym – wywołanymi lekturą Dziejów Herodota, których tom towarzyszył mu w podróżach już od 1956 r.

Mariusz Szczygieł w „Nie ma”
przedstawia historię o współczesnym człowieku. Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność".Autor pisze o prawdach najważniejszych, o smutku, pustce, tęsknocie, przemijaniu, bólu i utraconej nadziei. Opowiada o nie ma. Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma.

"Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli", Radosław Rak, młody autor, tworzy znakomite dzieła z gatunku szeroko pojętej fantastyki. Jednak zaszufladkowanie jego utworów tylko w ten sposób byłoby co najmniej niewłaściwe, o czym świadczy chociażby trzecia powieść w dorobku autora, jaką Ci dziś proponujemy – „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Wyrusz w magiczną podróż do Galicji z przełomu XVIII i XIX wieku i zobacz, co dla Ciebie przygotował laureat tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Główną postacią powieści jest dobrze znany Jakób Szela, którego dzieciństwo owiane jest tajemnicą. Autor „Baśni” postanowił wykorzystać ten fakt – wypełnił luki w biografii Szeli i zaproponował literacką historię młodości tego przywódcy chłopskiego i bohatera uciśnionego ludu.

Twardoch Szczepan: "Król", "Królestwo", "Pokora"

"Król". Przenieś się w czasie do Polski z czasów 20-lecia międzywojennego, gdy postrach w Warszawie siał żydowski gangster. Kim jest tytułowy Król z powieści Szczepana Twardocha? Jeśli czytałeś inne książki tego samego autora, ta z pewnością Cię nie zawiedzie.Poczuj się jak podróżnik w czasie. Wyobraź sobie, że jesteś w Warszawie w 1937 roku. Wszystko wokół wydaje Ci się zupełnie inne, niż zdążyłeś zapamiętać. „Królestwo". Zaskakująca kontynuacja jednego z największych bestsellerów ostatnich lat . Ryfka ma jeden cel - przetrwać. W swojej kryjówce pielęgnuje na wpół przytomnego Jakuba Szapirę, który niczym nie przypomina niegdysiejszego postrachu stolicy. Kobieta nocami wychodzi na gruzowisko, którym po polskim powstaniu stała się Warszawa. Zdobywa pożywienie, obmyśla plan dalszej ucieczki, pieniądze wymienia na coś znacznie cenniejszego - na broń. "Pokora", to porywająca powieść o miłości, wojnie i rewolucji. Epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność. Pożądanie. Władza. Uległość. Co stracisz, walcząc o godność? Epicka powieść o rewolucji, wojnie i miłości. 11 listopada 1918. Leutnant Alois Pokora wychodzi ze szpitala na ulice zrewoltowanego Berlina. Stary świat się skończył.
 
Hesse M., „Dziewczyna w niebieskim płaszczu" jest wciągającym i trzymającym w napięciu thrillerem rozgrywanym w czasach wielkiej zagłady. Opowiada historię 19- letniej Hanneke żyjącej na terenie okupowanej Holandii dokładnie w połowie II Wojny Światowej. Hanneke nazywa się znalazcą - znajduje produkty, bez których społeczeństwo w czasie wojny musi sobie radzić i które sprzedają się na czarnym rynku jak świeże bułeczki. Czasem znajdzie zapas mięsa, tabliczkę czekolady, a nawet kawę i herbatę. Zaskakuje ją jednak jej kolejne zlecenie - jej zadaniem jest odnalezienie ukrywanej przez pewną staruszkę Żydówki o imieniu Mirjam, która pewnego dnia nagle zniknęła z jej domu.
 
Beauvais Clementine, „Pasztety do boju",
w facebookowym plebiscycie Mireille, Astrid i Hakima zdobywają tytuły Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta. Tym samym stają się oficjalnie najbrzydszymi dziewczynami w szkole. Można sobie łatwo wyobrazić, jakim ciosem jest coś takiego dla dorastającej nastolatki i też dziewczęta wpadają początkowo w czarną rozpacz. Nie trwa ona jednak zbyt długo. Nasze trzy brzydule postanawiają nie zważać na nic, wsiadają na rowery i wyruszają na niesamowitą, wakacyjną wyprawę, której celem jest Paryż… Powieść tę ogłoszono we Francji młodzieżową książką roku 2015. I nie ma się czemu dziwić, bo też jest to świetnie napisana i przezabawna historia. Spotykamy tu trzy pięknie nakreślone postacie dorastających dziewcząt, które z początku łączy wspólne nieszczęście, później zaś autentyczna przyjaźń. To powieść drogi w pełni tego słowa znaczeniu.
Jagiełło J., „Jak ziarnka piasku" to powieść o dużym ładunku emocjonalnym, skierowana do młodzieży. Przedstawiona została w niej historia dwóch przyjaciółek: Anny i Niny. Dziewczyny znają się od najmłodszych lat. Zawsze wszystko robiły razem. Wstrząsająca powieść o przyjaźni, w której coś poszło nie tak. Jak wiele emocji może kryć się pod płaszczykiem pozorów, nawet wtedy, gdy go nie dostrzegamy?
Elżbieta Sidorowicz , drugi tom z serii "Okruchy gorzkiej czekolady" - "Serce na wietrze". To fantastyczna książka, szczególnie dla młodych dam, z gatunku young adult, w której wszystko może się zdarzyć. Porywy serca mieszają się w przedziwnych konfiguracjach z przerażeniem, chęcią natychmiastowej zmiany i brakiem zaufania, mimo wielkich chęci. Ania jest uczennicą w liceum plastycznym. Ze wszystkich przedmiotów kierunkowych radzi sobie nad wyraz wzorowo, ale nie jest fanką tych ścisłych. Jak na złość w szkole zaczyna pracę nowy nauczyciel matematyki, wyjątkowo surowy, o ciętym języku, który zamienia życie wrażliwej uczennicy w piekło. Ania stara się znaleźć odskocznię od szkoły i zapisuje się do grupy Dworzec - skupiającej młodych, dobrze rokujących artystów.
Gdy dwoje ludzi żyje razem, to jest im łatwiej, bo są razem, i jest im trudniej, bo są razem" - tymi słowami autorka, Iwona Chmielewska, zaprasza nas do swojego literackiego majstersztyku, książki pod tytułem "Dwoje ludzi". Autorka zawarła w książce metaforyczną opowieść o relacjach międzyludzkich, ich skomplikowaniu, zależnościach oraz występujących w nich trudnościach. To prawdziwy obraz tkany słowami, który, wraz z surrealistycznymi ilustracjami, oczaruje naszą wyobraźnię, wrażliwą część duszy oraz pomoże zrozumieć niektóre zawiłości i mechanizmy, mające wpływ na związki.
Docher A., ”Najlepszy powód, by żyć"
, to cudowna opowieść o rozpaczy i nadziei, o walce z przeciwnościami losu, nawet tymi, które drzemią ukryte w ciemnych zakamarkach duszy. Jest to też historia o darze życia i o tym, co dar ten ze sobą niesie. Autorka ukazuje Czytelnikowi moment kryzysu i to takiego, który dla wielu (zwłaszcza kobiet) wydaje się kresem wszystkiego. Dominika zostaje oszpecona w wyniku poparzeń. Zmaga się więc nie tylko z pourazową traumą, ale i ze skutkami, których cofnąć się już nie da. Czy dziewczyna, której młodość i uroda zgasły w jednej chwili ma jeszcze szansę na miłość, szczęście i akceptację? Oto pytania, z którymi postanowiła zmierzyć się autorka. Augusta Docher to pisarka, która nie lęka się tematów trudnych i bolesnych, a swoimi opowieściami porusza serca, skłania do refleksji i potrafi wycisnąć z oczu łzy nawet najbardziej niewrażliwemu Czytelnikowi. 
 Dec Karolina, "Aspergerka życie na obcej planecie". Książka jest skierowana do kobiet i dziewczyn z zespołem Aspergera (zdiagnozowanym lub bez diagnozy) oraz ich bliskich, a także każdego, kto interesuje się tym zagadnieniem i chciałby poznać historię osoby w spektrum autyzmu, dorastającej w niełatwych czasach, gdy zespół Aspergera nie był obecny w mediach i ludzkiej świadomości - także nauczycieli - a osoby nim dotknięte często były prześladowane przez otoczenie i otoczone murem niezrozumienia lub agresji.
Lippincott R., Daughtry M., „Trzy kroki od siebie", to wzruszająca opowieść o wielkiej miłości pary nastolatków, którzy ze względu na zły stan zdrowia nie mogą się do siebie zbliżyć...W okresie nastoletnim zakochanie się nie jest niczym dziwnym, ani nadzwyczajnym. Co jednak, jeśli mimo szczerych chęci para nie może się nawet dotknąć? “Trzy kroki od siebie” to powieść warta uwagi, ponieważ dotyka niezwykle trudnych tematów!
 Petitcollin Christel , „Jak mniej myśleć"
· Za dużo myślę.
· Moi bliscy mówią, że jestem zakręcona i że zadaję sobie za dużo pytań.
· W mojej głowie stale coś się kłębi – czasem marzę o tym, żeby wcisnąć wyłącznik umysłu.
· Mam wrażenie, że jestem z innej planety.
· Nie mogę sobie znaleźć miejsca.
· Czuję się niezrozumiany.
Dzięki tej książce nauczysz się wykorzystywać niezwykłe możliwości swojego umysłu, który do tej pory wydawał się nie do ogarnięcia! A do tego poczujesz ulgę i wreszcie odetchniesz pełną piersią, akceptując siebie i swój fantastyczny umysł.
"Jak lepiej myśleć" to zbiór przydatnych wskazówek dla osób nadwydajnych mentalnie i analizujących bez końca dotyczących codziennego życia w społeczeństwie. Jeśli potrzebujesz porady, jak odnaleźć spokój na płaszczyźnie zawodowej, w relacjach z najbliższymi oraz w miłości, koniecznie sięgnij po tę książkę! Dzięki niej jeszcze lepiej zrozumiesz siebie i innych, rozwiniesz i pokochasz swoją niezwykłą osobowość, a także nauczysz się organizować otoczenie tak, aby czuć się w nim jak najbezpieczniej. "Jak nie dać sobą manipulować" Książka powstała na podstawie historii ofiar manipulacji, a jej zadaniem jest ochrona i zabezpieczenie twojej niezależności psychicznej. Naucz się rozpoznawać manipulatorów, rozszyfrowywać umysły psychopatyczne i opracowywać strategie, które pomogą ci poradzić sobie w konfrontacjach z nieżyczliwymi ludźmi. Pamiętaj, że twoje zdrowie i komfort psychiczny muszą być na pierwszym miejscu
 Jedna z najgłośniejszych powieści 2018 roku! Sally Rooney, nazywana Salingerem doby Instagrama, w "Normalnych ludziach" opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć. Rooney udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa. Marianne i Connell żyją tuż obok siebie, choć pochodzą z dwóch różnych światów. Mieszkają w niewielkim mieście, jednym z tych, z których chce się jak najszybciej uciec. Chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa, unikają swoich spojrzeń, chociaż łączy ich więcej niż wspólne lekcje. Ukrywanie tej znajomości nie jest trudne, komplikacje zaczynają się wtedy, gdy między dwojgiem nastolatków budzi się uczucie.Powieść "Normalni ludzie" nominowana była do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award w 2019 r. Ponadto stacja BBC ogłosiła, że historia Connella i Marianne zostanie przeniesiona na mały ekran, a adaptację wyreżyseruje Lenny Abrahamson.

Regina Brett, „Jesteś cudem". Nowa książka autorki bestsellera Bóg nigdy nie mruga, cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników na całym świecie , doświadczona przez los dziennikarka, wie, że szczęście zależy od nas samych. Od naszych wyborów i decyzji, które najczęściej wcale nie są tak trudne, na jakie wyglądają. Każda próba zmiany świata wokół siebie na lepsze sprawia, że dokonujemy rzeczy niemożliwych. Cudów, które są osiągalne dla każdego z nas. to zbiór inspirujących lekcji o tym, jak niewiele trzeba, by coś zmienić. To 50 felietonów, które obudzą w nas natchnienie. Choć każdy z nich jest zupełnie inną historią, zebrane w jednym tomie tworzą przewodnik pomagający dostrzec i docenić siłę zmian na lepsze – małych cudów. 
  (Wszystkie opisy książek i niektóre zdjęcia okładek pochodzą z: https://lubimyczytac.pl/)