poniedziałek, 22 lutego 2021

NPRCZ - podsumowanie

  

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Priorytet 3.

Realizacja projektu- podsumowanie.

Możemy już poinformować, że biblioteka szkolna ZSO 4 zakończyła częściowo działania związane z NPRC. Udział w programie  wiązał się z otrzymaniem dotacji na zakup nowości książkowych i lektur oraz z realizacją wielu akcji czytelniczych od października do grudnia 2020 roku. Zakupiono ponad 800 książek, a tytuły do listy zakupów wybierane były przy współpracy uczniów, rodziców, biorących udział w plebiscycie „Czytamy – polecamy ” oraz po konsultacji z nauczycielami, MBP i środowiskiem bibliotekarzy. Wszystkie nowości zostały przez nas wpisane w elektroniczną bazę, opieczętowane, a dodatkowo zgodnie z wytycznymi tym razem specjalnie oznaczone. Nasze nowe  książki mają żółte naklejki.

Mimo odmiennej sytuacji związanej z pandemią, niektóre pozycje już były chętnie wypożyczane, a mamy nadzieję, że udostępniając na stronie biblioteki  ekspozycje z tytułami zakupionych nowości i rekomendując je poprzez platformę edukacyjną ułatwimy naszym czytelnikom dotarcie do nich i zachęcimy w ten sposób wszystkich do pożyczania wybranych pozycji. Zapraszamy !!!Przypominamy, że sukcesywnie umieszczaliśmy informacje  na temat wystawek książkowych, przeprowadzonych przez bibliotekę oraz akcji i konkursów czytelniczych. Projekty cieszyły się zainteresowaniem więc niektóre z nich  będą kontynuowane, pojawią się również nowe.  

Wszystkie informacje i posty do wydarzeń organizowanych w ramach projektu znajdziecie na naszej stronie pod etykietą:  NPRCZ oraz w zakładce „strefa rodzica a także na stronie szkoły: tutaj

Podsumowując,  poniżej (dla przypomnienia) umieszczamy wykaz akcji, które odbyły się w ramach NPRCZ

  • Konkursy czytelniczo-plastyczne: 
  1. By się czytać innym chciało, zrób ilustrację wspaniałą! Moja ulubiona książka, bohater książki – ilustracja” – udział wzięli uczniowie klas 1 i 2 SP oraz grupy „0” 
  2. „By czytać się chciało, zrób okładkę wspaniałą! Moja ulubiona książka – projekt okładki” – udział wzięli uczniowie klas 3 i 4 SP.
  • Pasowanie na nowych czytelników biblioteki szkolnej ZSO 4 - SP 4: Na zajęcia czytelnicze do naszej biblioteki szkolnej zostali zaproszeni uczniowie klasy 1a i 1b oraz 2a i 2b SP, którzy zostali przyjęci w poczet czytelników naszej biblioteki.

  • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tej akcji wzięli udział uczniowie klas 1a i 1b, 3a i 3b, 4, 6 oraz grupy „0, którzy wysłuchali fragmentów czytanych przez p. bibliotekarkę książek. Były to między innymi: „Sposób na Elfa” M. Pałasza, „Plastusiowy pamiętnik” M. Kownackiej, „Dynastia Miziołków” J. Olech, „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” R. Kosika oraz wiersze J. Tuwima. Młodsi czytelnicy wzięli udział w głośnej interpretacji wiersza „Lokomotywa”.                Więcej informacji i zdjęcia na stronach: https://www.zso4.gliwice.pl/index.php/2015-07-13-17-11-07/1699-ogolnopolski-dzien-glosnego-czytania-2     

  • #poczytajmimamo : Szanowni rodzice w tym poście można znaleźć krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania. Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

Maria Ochman, Beata Majcherczyk