środa, 2 listopada 2016

Zaduszki.

Przypadający na 2 listopada Dzień Zaduszny to inaczej Wspomnienie Wszystkich Zmarłych. W tym roku odeszło od nas wielu znanych i lubianych twórców kultury. Pozostawili po sobie zapisane karty książek, filmy, niezapomniane role aktorskie... Chcemy przypomnieć niektóre z tych osób poprzez słowa kiedyś przez nich lub o nich wypowiedziane.
Bogusław Kaczyński
Jerzy Owsiak  o Bogusławie Kaczyńskim powiedział tak:
"W jednym z pierwszych programów Róbta co chceta zapytałem Bogusława Kaczyńskiego, czy zna grupę Defekt Muzgó, odpowiedział, że nazwa jest dziwna, a muzyki nie słyszał... i zaraz potem zaczął mówić o swoich muzycznych fascynacjach, czyli — gdybym mu nie przerwał — to opowiedziałby całą historię muzyki operowej."
(www.boguslaw-kaczynski.pl)

Umberto Eco
"Książki to ubezpieczenie na życie, maleńka antycypacja nieśmiertelności. Raczej wsteczna (niestety!), niż spoglądająca w przyszłość. Ale nie można mieć wszystkiego i to od razu."
(/pl.wikiquote.org/wiki/Umberto_Eco)
Maria Czubaszek
To, czy ja jestem, czy mnie nie ma, to jakie to ma znaczenie? Czy to ma jakiś sens? Nie ma sensu. Urodziłam się i muszę jakoś przeżyć do czasu, kiedy to się skończy. Co się śmiejesz?"
("Każdy szczyt ma swój Czubaszek"- http://culture.pl/)
  
Andrzej Wajda 
"Ladies and Gentlemen... - Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to, co myślę, a myślę zawsze po polsku."
(Tymi słowami reżyser rozpoczął swą przemowę, kiedy odbierał  Oscara przyznanego za całokształt twórczości w 2000 roku.)
Andrzej Kopiczyński
"Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień..."
(Tak właśnie będziemy kojarzyć - aktora  "Czterdziestolatka")
Ks. Jan Kaczkowski
"Nie da się uciec od myślenia o własnej śmierci, będąc śmiertelnie chorym. Zresztą ze śmierci trzeba żartować, bo gdyby śmierć była śmiertelnie poważna, toby nas zabiła".
(Ks. Jan Kaczkowski: Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość. WAM 2015)